Latviešu valoda Angļu valoda Krievu valoda Vācu valoda
EUR USD RUR
Grozs ir tukšs

Par pulksteņiem

 

 

Ja jūs plānojat iegādāties pulksteni

 

 

Jūs plānojat iegādāties pulksteni sev, vai kā dāvanu? Nu ko, apsveicam, jūs esat izdarījuši veiksmīgu izvēli! Pulkstenis – tas ir ne tikai statusa atribūts un neaizstājams aksesuārs, bet arī lieliska dāvana, pateicoties kurai apdāvinātais vēl ilgus gadus saglabās atmiņu par jums un nozīmīgo dienu viņa dzīvē.

 

Taču bieži izvēloties iegādāties pulksteni, jūs varat saskārties ar diezgan svarīgu problēmu – izvēles problēmu. Kā lai izdara pareizo izvēli šo daudzveidīgo pulksteņu, modes tendenču, materiālu un arī cenu jūrā?

 

Šī sadaļa ir domāta speciāli priekš jums, lai maksimāli atvieglotu jūsu uzdevumu un jūs varētu piemeklēt sev interesējošu modeli.

 

 

 

Pulksteņos izmantoto terminu vārdnīca

 

Akmeņi - termins, ko lieto attiecībā uz pulksteņa detaļām, kas ir izgatavotas no sintētiskiem vai dabīgiem rubīniem, safīriem vai granātiem. Tās izmanto berzes samazināšanai starp metāliskām detaļām.

Amortizatori - palīgierīces, kas paredzētas mehānisma detaļu asu aizsardzībai no bojājumiem pie impulsu slodzes.

Analogais pulkstenis - pulkstenis, kas rāda laiku ar rādītājiem.

Antimagnētisks pulkstenis - pulkstenis, kura mehānisms atrodas antimagnētiskā speciāla sakausējuma korpusā, kas pasargā pulksteni no magnetizēšanās.

Apertūra - neliela atvere (lodziņš) pulksteņa ciparnīcā, kurā norādīts aktuālais datums, nedēļas diena u.t.t.

Astronomiskais pulkstenis - pulkstenis ar Mēness fāzes, saulrieta un saullēkta laika, dažos gadījumos arī planētu un zvaigznāju kustības indikāciju.
 

Austiņa - pulksteņa korpusa daļa, pie kuras stiprina siksniņu vai rokassprādzi.

 

Automātiskais pulkstenis (pulkstenis ar automātisko uzvilkšanu) - pulkstenis, kurā galvenā (uzvilkšanas) atspere tiek uzvilkta ar rokas kustībām, pateicoties inerces rotora griešanai ap tā asi. Pirmo automātiskās uzvilkšanas mehānismu izgudroja Abrahams Luī Perelē (Abraham-Louis Perrelet) 1770. gadā. Mūsdienu automātiskās uzvilkšanas mehānismu pirmo reizi realizēja ROLEX kompānija 1931. gadā.

Bagete - pulksteņa iegarenas, taisnstūra formas mehānisms; dārgakmeņu slīpēšanas veids taisnstūra formā.

Balanss - balansa rats kopā ar spirāli veido svārstīšanās sistēmu, kura līdzsvaro pulksteņa zobratu mehānisma kustību.

Balansa svārstību frekvence - to nosaka balansa rata pussvārstību skaits stundā. Mehāniskā pulksteņa balanss parasti veic 5 vai 6 pussvārstības sekundē (t.i. 18000 vai 216000 stundā). Augstas frekvences pulksteņos balanss veic 7,8 vai pat 10 pussvārstību sekundē (t.i. 25200, 28800 vai 36000 stundā).

Bregē (Breguet) - kabatas pulkstenis ar sitienu, ko izgatavoja Abrahama Luī Bregē darbnīcā.

Bregē spirāle - spirāle, kuras iekšējais un ārējais gals ir izliekti tā, ka balansa – spirāles sistēmas svārstību periods nav atkarīgs no svārstību amplitūdas (sistēmas izohronisms). Izgudrojuma autors – Abrahams Luī Bregē.

Divkrāsu pulkstenis - termins, ko lieto tāda pulksteņa apzīmējumam, kura korpuss un rokassprādze ir izgatavoti no zelta un nerūsējoša tērauda kombinācijas.

Elektroluminiscējošs apgaismojums - pateicoties elektroluminiscējošam panelim, kas nodrošina visas ciparnīcas apgaismojumu, ir vieglāk nolasīt rādījumus. Tam ir raksturīga izslēgšanās aizkavēšanas funkcija, pateicoties kurai elektroluminiscējošs apgaismojums paliek ieslēgts vēl dažas sekundes pēc apgaismojuma pogas atlaišanas.

Enkura mehānisms (enkurs) - sastāv no enkura rata, dakšiņas un balansa (dubultā svārsta). Šī ir pulksteņa mehānisma sastāvdaļa, kura pārveido galvenās (uzvilkšanas) atsperes enerģiju impulsos, kas tiek nodoti balansam stingri noteiktā svārstību perioda uzturēšanai. Tas ir nepieciešams vienmērīgai zobratu mehānisma griešanai.

Gada kalendārs - pulksteņa kalendāra ierīce, kas iekļauj datuma, nedēļas dienas un mēneša indikatorus, un neprasa datuma koriģēšanu, izņemot katra garā gada 29. februārī.

Gaitas rezerves indikators - indikators papildu sektorā uz ciparnīcas, kas uzrāda galvenās mehāniskā pulksteņa atsperes uzvilkšanas pakāpi. Tas uzrāda laiku, kas atlicis līdz pulksteņa apstāšanās, absolūtās vienībās – stundās un diennaktīs, vai arī relatīvās vienībās – piemēram, ?,?,1.

 

Giljošēšana - ciparnīcu apstrādes veids, ar speciālās gravēšanas mašīnas palīdzību izveidojot zīmējumu no taisnu un līku līniju kombinācijas.

Hronogrāfs - pulkstenis ar divām neatkarīgām mērīšanas sistēmām: viena uzrāda patreizējo laiku, otrā izmēra īsus laika posmus. Skaitītājs reģistrē sekundes, minūtes un stundas, to var ieslēgt un izslēgt pēc vēlēšanās. Šāda pulksteņa centrālais sekunžu rādītājs parasti tiek izmantots kā sekunžu mērītāja sekunžu rādītājs.

Hronometrs - īpaši precīzs pulkstenis, kas izgājis testus uz precizitāti un saņēmis attiecīgus sertifikātus. Hronometru gaitas neprecizitāte ir tikai dažas sekundes diennaktī, lietojot parastā temperatūras intervālā.

Īpaši plāns pulkstenis - pulkstenis ar mehānisma biezumu no 1.5 līdz 3.0 mm, kas ļauj padarīt minimālu paša pulksteņa biezumu.

Jūras hronometrs - visprecīzākais mehāniskais pulkstenis, ko novieto speciālā korpusā pastāvīgai mehānisma noturēšanai horizontāli. Pulksteni izmanto kuģa ģeogrāfiskā garuma un platuma noteikšanai okeānā. Speciālais korpuss novērš temperatūras un gravitācijas ietekmi uz pulksteņa mehānisma gaitas precizitāti.

Kabošons - dārgakmeņu slīpēšanas veids puslodes formā. Parasti kabošonus izmanto uzvelkamās galviņas un rokassprādzes vai siksniņas stiprināšanas pie korpusa “austiņu” dekorēšanai.

Kalendārs - visvienkāršākajā gadījumā tā ir atvere (apertūra) pulkstenī, kur norādīts kārtējais datums. Sarežģītākas ierīces uzrāda datumu, nedēļas dienu un mēnesi. Vissarežģītākie ir mūžīgie kalendāri, kas uzrāda gadus, tai skaitā arī garos. Mūžīgie kalendāri neprasa datuma regulēšanu pat garajos gados un parasti ir ieprogrammēti 100-250 gadus uz priekšu.

Kalibrs - termins, ko lieto pulksteņa mehānisma izmēra un tipa apzīmēšanai. Parasti kalibra numurs atbilst vislielākajam mehānisma gabarīta izmēram, ko izmēra līnijās (1 līnija – 2.255 mm), bet dažās firmās tas ir vienkārši simbolu kopums viena vai otra modeļa apzīmēšanai.

Koaksiālais elementu izvietojums - termins, kas apzīmē detaļas ar sakrītošām rotēšanas asīm. Spilgts piemērs – stundu un minūšu rādītāji.

Laika izlīdzināšana - pulksteņa mehānisms, kas ievēro un uzrāda starpību starp vispārpieņemto laiku, ko uzrāda parastais pulkstenis, un reālo saules laiku.

Līnija - tradicionāla pulksteņa mehānisma izmērīšanas vienība, ir vienlīdzīga 2.255 mm.

 

Mēness fāzes indikators - ciparnīca ar graduējumu 29 diennaktīs un rotējošo indikatoru, kurā attēlots Mēness. Indikators uzrāda tagadējo Mēness fāzi.

Mehāniskā pulksteņa gaitas rezerve - mehāniskā mehānisma spēja turpināt normāli darboties noteiktu laiku bez galvenās atsperes uzvilkšanas. Pilnīgi uzvilkta rokas pulksteņa gaitas rezerve parasti ir 40-46 stundas.

Maltas krusts - pulksteņa mehānisma elements, ko izmanto uzvilkšanas atsperes savilkuma ierobežošanai. Detaļai piešķirts šāds nosaukums, pateicoties Maltas krustam līdzīgai formai.

Plate - parasti vislielākā pulksteņa mehānisma pamatdaļa, uz kuras stiprina tiltus un pulksteņa zobratu balstus. Plates forma nosaka mehānisma formu.

Prettriecienu ierīce - sastāv no speciāliem kustīgiem balstiem, kuros stiprina balansa ass plānas daļas. Kustīgais balsts ir ierīkots tādā veidā, ka ass vai sāna trieciena gadījumā balansa ass pārvietojas uz augšu vai sānis un atsperas pret ierobežotājiem ar tās paresninātām daļām, pasargājot plānas daļas no salaušanas vai izliekšanas.

Pulksteņa stikls - parasti izmanto caurspīdīgu plastmasas, safīra vai minerālstiklu.

Pulksteņa uzvilkšana - operācija, kas sastāv no pulksteņa galvenās (uzvilkšanas) atsperes saritināšanas. Šo operāciju var veikt divos klasiskos veidos – ar roku un automātiski. Uzvelkot ar roku, atspere tiek saritināta ar pulksteņa uzvelkamās galviņas palīdzību. Automātiskajai uzvilkšanai izmanto speciālās formas rotora griešanos, kad griešanas enerģija tiek pārveidota galvenās atsperes saritināšanai nepieciešamajā enerģijā.

Repetīrs - sarežģītais mehāniskais pulkstenis ar papildu mehānismu, kas uzrāda laiku ar dažādas tonalitātes skaņām. Parasti, nospiežot speciālo pogu, šāds pulkstenis sit stundas, stundas ceturkšņus un minūtes. “Grand Sonnerie” modeļi sit stundas un minūtes automātiski, kaut var uzrādīt arī laiku, nospiežot pogu.

Rotors - pusdisks no smaga metāla, kas brīvi kustas ap pulksteņa asi, ar reversa ierīces palīdzību pārveidojot savas divpusīgas griešanās enerģiju atsperes uzvilkšanai nepieciešamajā enerģijā.

Sekunde - laika pamatvienība, kas sastāda 1/86000 daļu no saules dienas, t.i., no posma, kurā Zeme apgriežas ap savu asi. Kad pēc Otrā pasaules kara parādījās atompulkstenis, tika konstatēts, ka Zeme griežas ar bezgala mazu neregularitāti.

 

Tāpēc tika pieņemts lēmums mainīt sekundes izmērīšanas standartu. To izdarīja 13. Ģenerālajā mēru un svaru konferencē 1967. gadā. Bija noteikts sekojošais: sekunde – tas ir laika posms, kas līdzinās cēzija-133 atoma 9.192.631.770 izstarojuma periodiem pārejā starp diviem stabiliem blakuslīmeņiem.

Skeletons - pulkstenis ar caurspīdīgu ciparnīcu un aizmugurējo vāku, caur kuru ir redzams mehānisms. Šādu pulksteņu mehānisma detaļas rotā ar rokām darināto gravējumu, pārklāj ar cēlmetāliem, dažreiz dekorē ar dārgmetāliem.

Spirāle jeb matiņš - plāna spirālveida atspere, kas ar iekšējo galu ir nostiprināta uz balansa ass, bet ar ārējo – uz kluča. Balansa ass vītņu skaits parasti ir 11 vai 13.

Split-hronogrāfs - pulkstenis ar sekunžu mērītāju, kuram ir starpfiniša funkcija.

Šūnu emalja - sarežģīta tehnoloģija, ko pielieto rokām darināto ciparnīcu izgatavošanā. Tehnoloģijas būtība ir šāda – ciparnīcā izveido dziļus iedobumus, kuros ievieto stiepli. Atstarpes starp stiepli aizpilda ar plānu pulvera slāni, kas pēc apdedzināšanas pārvēršas par sacietējušu emalju, kuru pēc tam nopulē.

Tilts - pulksteņa mehānisma fasondetaļa, ar kuru nostiprina pulksteņa zobratu asu balstus. Tilta nosaukums atbilst zobrata nosaukumam.

Tono (tonneau) - pulksteņa korpusa forma, kas atgādina mucas kontūras.

Turbijons - mehānisms, kas mazina zemes gravitācijas spēka iedarbību uz pulksteņa gaitas precizitāti. Tas ir enkura mehānisms, ievietots mobilās platformas centrā ar balansu pa vidu. Mehānisms veic pilnu apgriezienu ap savu asi vienā minūtē. To 1795. gadā izgudroja Abrahams Luī Bregē.

Tvinsepts - ciparu dati it kā peld virs analogās ciparnīcas.

Uzvelkamā galviņa - pulksteņa korpusa detaļa, ko izmanto pulksteņa uzvilkšanai, kā arī laika un datuma nostādīšanai.

Ūdensnecaurlaidīgums - korpusa spēja nelaist ūdeni pulksteņa mehānismā. Pulksteņa ūdensnecaurlaidības līmeni parasti nosaka metros vai atmosfērās. Desmit metru dziļums parasti atbilst spiediena palielināšanai par vienu atmosfēru. Pirmo reizi šo funkciju realizēja ROLEX firma 1926. gadā.